Czy zaręczyny przy rodzinie to dobry pomysł?
KK

Czy zaręczyny przy rodzinie to dobry pomysł?

Branża ślubna jest jedną z tych dynamicznie zmieniających się. Nowe trendy, zwyczaje, inspiracje, ciągle wprowadzają powiew świeżości i często wypierają starsze rozwiązania. Część osób jednak traktuje ślub w sposób bardzo tradycyjny i tak też chciałoby się zaręczyć. Czy to dobry pomysł? I jak to zrobić z klasą? Podpowiadamy!

Zaręczyny, zrękowiny, zmówiny

Zgodnie z polską tradycją zaręczyny (dawniej zrękowiny) mają odbywać się według określonego schematu. Pan młody, podjąwszy decyzję o zaręczynach, powinien udać się z oficjalną prośbą o rękę wybranki do jej domu rodzinnego. Tam, odświętnie ubrany, wręcza bukiet mamie przyszłej żony, a następnie z butelką ulubionego alkoholu ojca, zwraca się do niego o zgodę na małżeństwo. Jeżeli uzyska akceptację, po kilku dniach obie rodziny spotykają się na tzw. zmówiny, czyli omówienie szczegółów wesela.

Czy jednak takie oficjalne zaręczyny często się zdarzają? We współczesnym świecie, gdzie tyle mówi się o równości kobiet, a feminizm jest na topie, to raczej ryzykowne rozwiązanie. Być może niektórym dziewczynom nie będzie to przeszkadzało, ale inne mogą poczuć się traktowane przedmiotowo. Jak wobec tego wybrnąć z sytuacji, gdy mimo to chcielibyśymy dzielić moment zaręczyn z rodziną?

Zaręczyny przy rodzinie, ale nowocześnie

Młodzi zazwyczaj decydują się wtedy na którąś z tych dwóch możliwości:

1. Pierwsze, intymne zaręczyny tylko we dwoje, a następnie oficjalne, drugie zaręczyny w formie rodzinnego obiadu w domu wybranki (albo w restauracji czy na wspólnym wyjeździe)

2. Zaskoczenie przyszłej żony i zapytanie jej o rękę przy rodzinie (np. w czasie świąt)

Teraz to już od Was zależy, którą opcję wybierzecie. Niezależnie jednak od tego, panowie muszą pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach:

- ubierzcie się elegancko - nie musicie od razu zakładać garnituru i butów wypolerowanych na połysk, ale wyprasowana koszula to minimum,

- przynieście upominki dla rodziców panny młodej - dla mamy tradycyjnie piękny bukiet kwiatów, a dla taty butelka jego ulubionego alkoholu (jeżeli oczywiście nie ma problemów z alkoholem),

- przygotujcie sobie “przemowę” - to niekoniecznie musi być oficjalny i wyuczony na pamięć tekst, ale przynajmniej zastanówcie się na spokojnie, co i jak chcielibyście powiedzieć.

Wyjątkowość chwili 

Zaręczyny to wyjątkowy moment w historii pary i niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na tradycyjną wersję z zaangażowaniem rodziny, czy będziecie chcieli zachować ten moment tylko siebie, nie zapomnicie go do końca życia! Dlatego radzimy zrobić to przede wszystkim słuchając serca, a nie dobrych rad rodziny i znajomych. 

Dodaj komentarz