Jak zarządzać budżetem domowym?
AK

Jak zarządzać budżetem domowym?

Początkowo należy ustalić kwotę przychodów, czyli wartość pieniężną netto (na rękę), którą możemy następnie wydać na mniej lub bardziej istotne rzeczy. Następnie warto podzielić wydatki na 3 główne kategorie.

Krok pierwszy: wydatki stałe

Prosty budżet domowy zawsze zawiera wydatki stałe, przeznaczane co miesiąc na rzeczy potrzebne do funkcjonowania: transport, czynsz, jedzenie lub ubezpieczenie. Jeżeli po raz pierwszy planujemy budżet, musimy określić niezmienne opłaty (np. mieszkalne) i przeznaczyć więcej pieniędzy, niż chcemy wydać, na opłaty niestałe (np. jedzenie).

Krok drugi: wydatki jednorazowe

Kolejne kwoty finansów domowych przeznaczymy na wydatki jednorazowe, które na pewno poniesiemy w danym miesiącu. Jeżeli planujemy wizytę u lekarza, dawno wyczekiwane pójście do teatru, to w tej właśnie kategorii umieścimy te wydatki.

Krok trzeci: wydatki nieregularne

Przy zarządzaniu budżetem domowym należy także pamiętać o wykonaniu listy wydatków nieregularnych. Są to opłaty ponoszone sporadycznie, np. z okazji świąt, urodzin lub wakacji. Listę tworzymy z perspektywy całorocznej i podliczamy, ile pieniędzy potrzebujemy na zrealizowanie tych miniprojektów. Pomoże nam to w kompleksowym rozplanowaniu budżetu.

Krok czwarty: wydatki niespodziewane

W przypadku pojawienia się w ciągu miesiąca niespodziewanych wydatków, zamieszczamy je na liście finansów domowych. Pozwoli to uściślić dokładną kwotę możliwą do pozostawienia na przyjemności - warto w tym celu zbierać paragony z zakupów.

Krok piąty: oszczędności

Finalnym etapem planowania prostego budżetu domowego jest określenie funduszy odkładanych na czarną godzinę i przyszłość. Fundusze te częściowo będą wynikały z sumy, która nam pozostanie po odjęciu wszystkich wydatków, a częściowo z naszych preferencji: niektórzy oszczędzają więcej, niektórzy mniej.
Kwoty zbierane na czarną godzinę są najistotniejsze, ponieważ często potrzebujemy gotówki na pokrycie np. nieoczekiwanych kosztów leczenia. Oszczędzanie warto zaś umotywować zbieraniem pieniędzy na konkretny cel - w ten sposób chętniej odłożymy fundusze na później.

Zasada istotna na każdym etapie zarządzania budżetem domowym brzmi: nie poddawaj się, jeżeli w danym miesiącu rachunki nie pokazują tego, co powinny. Aby stworzyć odpowiednie kategorie, przyporządkować do nich racjonalne kwoty i działać podług planu, często należy przyzwyczajać się do rutyny parę miesięcy.

Dodaj komentarz