Nowoczesny podział obowiązków w małżeństwie
KK

Nowoczesny podział obowiązków w małżeństwie

Zawierając związek małżeński, często rozpoczynamy nowe życie. W nowym domu, z nowymi zasadami. Warto zadbać o wypracowanie sobie takiego modelu życia, który nie sprawi, że to partnerka będzie stereotypowo odpowiedzialna za wszystkie obowiązki domowe. W końcu pokolenie naszych babć i mam można by uznać za pokolenie perfekcyjnych pań domu, ale czy szczęśliwych?

Steoretypowe małżeństwo czy związek partnerski?

Wszyscy kojarzymy obraz typowej rodziny serwowany nam dotychczas w mediach - mąż zarabiający na rodzinę, wracający późno do wysprzątanego domu z dwudaniowym obiadem czekającym na stole i “uśmiechniętą” żoną. Żoną, która nie ma czasu dla siebie i swoich pasji, bo musi zająć się dziećmi i wszystkimi domowymi obowiązkami.

Jeżeli taki model związku Wam nie odpowiada, musicie zadbać o to, by w nim nie utknąć! Bo kto powiedział, że mężczyzna nie może sobie zrobić prania i dobrze gotować, a kobieta być odpowiedzialna za płacenie rachunków i remonty? Coraz więcej kobiet pracuje zawodowo przez większość życia, więc nie ma powodu, by tylko i wyłącznie ją obarczać obowiązkami albo dobrać je w sposób bardzo tradycyjny.

Jak więc najlepiej podzielić się obowiązkami, by małżeństwo opierało się na partnerstwie i wzajemnej pomocy?

1. Szczerze porozmawiajcie - zakładamy, że skoro zdecydowaliście się na tak ważny krok jak zawarcie związku małżeńskiego, to jesteście dla siebie najbliższymi osobami na świecie. Dlatego też wypracowanie nowoczesnego modelu związku wymaga szczerego przegadania tej kwestii i zastanowienia się, jaki podział obowiązków sprawdzi się u Was.

2. Niech każde z Was zadecyduje samo, co chce robić - zazwyczaj każdy ma jakieś indywidualne preferencje czy odwrotnie - zadania, których szczególnie nie lubi wykonywać. W związku z tym najlepiej, żeby partnerzy wspólnie wybrali poszczególne obowiązki, a nie jedno narzucało drugiemu.

3. Zapiszcie wypracowany podział obowiązków - możecie do tego użyć planera ściennego, kalendarza, zwykłej kartki papieru, dzielonych notatek w telefonie czy aplikacji. Metoda tak naprawdę nie jest istotna, ale samo zapisane ułatwi Wam pamiętanie o obowiązkach i ich regularną realizację.

4. Bądźcie elastyczni - w miarę upływu czasu może okazać się, że wypracowany podział się nie sprawdza, ale to nic strasznego! Usiądźcie i wymyślcie nowy plan. Co więcej, w życiu codziennym często zdarza się, że ktoś ma gorszy dzień, więcej pracy, zachoruje. W takich momentach też warto postawić na elastyczność i być wyrozumiałym w stosunku do partnera.

5. Włączcie dzieci do pomagania - zależnie od wieku, dzieciom można przydzielić mniejsze albo większe zdania. Sprzątanie swojego pokoju to standard, ale od czasu do czasu można je zaangażować w gotowanie, zbieranie prania czy wyprowadzanie psa. Ich przyszła partnerka czy partner na pewno Wam za to podziękują!

Związek partnerski? Do zrobienia!

Jak widać, zastosowanie paru prostych kroków może sprawić, że domowe obowiązki będą podzielone sprawiedliwie (co niekoniecznie oznacza, że idealnie równo), a oboje partnerzy zyskają czas na rozwój własny, pracę czy odpoczynek. 

Dodaj komentarz